Sunday, 17 November 2013

London Evening Standard Theatre Awards 2013: Winners and Shortlist

BEST ACTOR

Winner: RORY KINNEAR & ADRIAN LESTER Othello, National (Olivier)

Nominees:
CHIWETEL EJIOFOR, A Season in the Congo (Young Vic)
RORY KINNEAR, Othello, National (Olivier)
ADRIAN LESTER, Othello, National (Olivier)

NATASHA RICHARDSON AWARD FOR BEST ACTRESS

Winner: HELEN MIRREN, The Audience (Gielgud)

Nominees:
LINDA BASSETT, Roots (Donmar Warehouse)
LESLEY MANVILLE, Ghosts (Almeida)
HELEN MIRREN, The Audience (Gielgud)
BILLIE PIPER, The Effect, National (Cottesloe)
KRISTIN SCOTT THOMAS, Old Times (Harold Pinter)

BEST PLAY 

Winner: LUCY KIRKWOOD, Chimerica  (Almeida)

Nominees:
LUCY KIRKWOOD, Chimerica  (Almeida)
NICK DEAR, The Dark Earth and the Light Sky (Almeida)
LUCY PREBBLE, The Effect (National, Cottesloe)


NED SHERRIN AWARD FOR BEST MUSICAL

Winner: MERRILY WE ROLL ALONG  (Menier Chocolate Factory & Harold Pinter)

Nominees:
THE BOOK OF MORMON (Prince of Wales)
THE LIGHT PRINCESS (National, Lyttlelton)
MERRILY WE ROLL ALONG  (Menier Chocolate Factory & Harold Pinter)

BEST DIRECTOR

Winner: RICHARD EYRE, Ghosts (Almeida)

Nominees:
RICHARD EYRE, Ghosts (Almeida)
NICHOLAS HYTNER, Othello (National, Olivier)
RUFUS NORRIS, The Amen Corner (National, Olivier)
LYNDSEY TURNER, Chimerica (Almeida & Harold Pinter)

BEST DESIGN

Winner: BOB CROWLEY, People (National, Lyttelton); The Audience (Gielgud); Once (Phoenix)

Nominees:
BOB CROWLEY, People (National, Lyttelton); The Audience (Gielgud); Once (Phoenix)
ES DEVLIN, Chimerica (Almeida & Harold Pinter)  
TIM HATLEY (Design); PETER MUMFORD (Lighting), Ghosts (Almeida)

CHARLES WINTOUR AWARD FOR MOST PROMISING PLAYWRIGHT 

Winner: RACHEL DE-LAHAY, Routes (Royal Court)

Nominees:
RACHEL DE-LAHAY, Routes (Royal Court)
RORY KINNEAR, The Herd (Bush)
PHOEBE WALLER-BRIDGE, Fleabag (Soho)

MILTON SHULMAN AWARD FOR OUTSTANDING NEWCOMER 

Winner: SETH NUMRICH, Sweet Bird of Youth (Old Vic)

Nominees:
CAOILFHIONN DUNNE, The Night Alive (Donmar Warehouse)
SETH NUMRICH, Sweet Bird of Youth (Old Vic)
LUKE THOMPSON, A Midsummer Night’s Dream (Shakespeare’s Globe)
OLIVIA VINALL, Othello (National, Olivier)

BEST MUSICAL PERFORMANCE 

Winner: ROSALIE CRAIG, The Light Princess (National, Lyttelton)

Nominees:
ROSALIE CRAIG, The Light Princess (National, Lyttelton)
CYNTHIA ERIVO, The Color Purple (Menier Chocolate Factory)
CHARLOTTE WAKEFIELD, The Sound of Music (Regent’s Park Open Air Theatre)

AWARD FOR COMEDY 

    DAVID WALLIAMS for his performance as Bottom in A Midsummer Nights Dream 

BEYOND THEATRE AWARD 

    BBC PROMS 2013

EDITOR'S AWARD 

    KEVIN SPACEY for his contribution to British Theatre 

LEBEDEV SPECIAL AWARD 

    LORD LLOYD WEBBER for his contribution to musical theatre

THETRE ICON AWARD 

    DAME MAGGIE SMITH for her contribution to the world stage




Share:
Blog Design Created by pipdig