Tuesday, 26 March 2013

Olivier Awards: Full Short List of nominations







BEST ACTOR
James McAvoy for Macbeth at the Trafalgar Studios
Luke Treadaway for The Curious Incident of the Dog in the Night-Time at the NT Cottesloe & the Apollo
Mark Rylance for Twelfth Night at Shakespeare's Globe & the Apollo
Rafe Spall for Constellations at the Royal Court & the Duke of York's
Rupert Everett for The Judas Kiss at Hampstead & the Duke of York's

BEST ACTRESS
Billie Piper for The Effect at the NT Cottesloe
Hattie Morahan for A Doll’s House at the Young Vic
Helen Mirren for The Audience at the Gielgud
Kristin Scott Thomas for Old Times at the Harold Pinter


BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Paul Chahidi for Twelfth Night at Shakespeare's Globe & the Apollo
Richard McCabe for The Audience at the Gielgud Theatre
Adrian Scarborough for Hedda Gabler at the Old Vic Theatre
Kyle Soller for Long Day's Journey Into Night at the Apollo Theatre

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Janie Dee for NSFW at the Royal Court Jerwood Theatre Downstairs
Anastasia Hille for The Effect at the NT Cottesloe
Cush Jumbo for Julius Caesar at the Donmar Warehouse
Helen McCrory for The Last Of The Haussmans at the NT Olivier
Nicola Walker for The Curious Incident of the Dog in the Night-Time at the NT Cottesloe & the Apollo

MASTERCARD BEST NEW PLAY
Constellations by Nick Payne at the Royal Court & the Duke of York's
The Audience by Peter Morgan at the Gielgud
The Curious Incident of the Dog in the Night-Time by Simon Stephens at the NT Cottesloe & the Apollo
This House by James Graham at the NT Cottesloe & the NT Olivier


BEST DIRECTOR
Jeremy Herrin
 for This House at the NT Cottesloe & NT Olivier
Marianne Elliott for The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time at the NT Cottesloe & the Apollo
Simon McBurney for The Master And Margarita at the Barbican
Stephen Daldry for The Audience at the Gielgud


BEST ACTOR IN A MUSICAL
Alex Bourne
 in Kiss Me, Kate at the Old Vic
Michael Ball in 
Sweeney Todd at the Adelphi
Tom Chambers in
 Top Hat at the Aldwych
Will Young in Cabaret at the Savoy


BEST ACTRESS IN A MUSICAL
Hannah Waddingham
 in Kiss Me, Kate at the Old Vic
Heather Headley in The Bodyguard at the Adelphi
Imelda Staunton in Sweeney Todd at the Adelphi
Summer Strallen in Top Hat at the Aldwych


BEST PERFORMANCE IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL
Adam Garcia
 for Kiss Me, Kate at the Old Vic
Debbie Kurup for The Bodyguard at the Adelphi
Leigh Zimmerman for A Chorus Line at the London Palladium
Sian Phillips for Cabaret at the Savoy


BEST MUSICAL REVIVAL
A Chorus Line 
at the London Palladium
Cabaret at the Savoy
Kiss Me, Kate at the Old Vic
Sweeney Todd at the Adelphi


BEST NEW MUSICAL
Loserville
 at the Garrick
Soul Sister at the Savoy
The Bodyguard at the Adelphi
Top Hat at the Aldwych

BEST REVIVAL

Long Day’s Journey Into Night at the Apollo
Macbeth at the Trafalgar Studios
Old Times at the Harold Pinter
Twelfth Night at Shakespeare's Globe & the Apollo


BEST COSTUME DESIGN
Sweeney Todd
 designed by Anthony Ward at the Adelphi
The Audience designed by Bob Crowley at the Gielgud
Twelfth Night designed by Jenny Tiramani at Shakespeare's Globe & the Apollo
Top Hat designed by Jon Morrell at the Aldwych

XL VIDEO AWARD FOR BEST SET DESIGN

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time designed by Bunny Christie & Finn Ross at the NT Cottesloe & the Apollo
Top Hat designed by Hildegard Bechtler at the Aldwych
Wild Swans designed by Miriam Buether & Wang Gongxin at the Young Vic
The Bodyguard designed by Tim Hatley at the Adelphi

WHITE LIGHT AWARD FOR BEST LIGHTING DESIGN

The Master & Margarita designed by Paul Andersonat the BarbicanThe Curious Incident of the Dog in the Night-Time designed by Paule Constable at the NT Cottesloe & the Apollo
Constellations designed by Lee Curran at the Royal Court & the Duke of York's
Sweeney Todd designed by Mark Henderson at the Adelphi

BEST SOUND DESIGN

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time designed by Ian Dickinson at the NT Cottesloe & the Apollo
Sweeney Todd designed by Paul Groothuis at the Adelphi
Constellations designed by David McSeveney at the Royal Court & the Duke of York's
Top Hat designed by Gareth Owen at the Aldwych


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN AN AFFILIATE THEATRE
Caroline Horton
 for You're Not Like The Other Girls Chrissy at the Bush theatre
Kate Bond and Morgan Lloyd for You Me Bum Bum Train, presented by Theatre Royal Stratford East
The production of Red Velvet at the Tricycle theatre
The season of new writing at the Royal Court Upstairs


BEST NEW DANCE PRODUCTION
Aeternum
, by the Royal Ballet at the Royal Opera House, choreographed by Christopher Wheeldon

A Streetcar Named Desire by Scottish Ballet at Sadler’s Wells
Cacti, at Sadler’s Wells, choreographed byAlexander Ekman


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DANCE
ILL-Abilities company
in Breakin’ Convention at Sadler’s Wells
Lez Brotherston for the set and costumes for Sleeping Beauty, New Adventures at Sadler’s Wells
Marianela Nunez for Aeternum, Diana & Actaeon and 
Viscera, The Royal Ballet at the Royal Opera House


BBC RADIO 2 AUDIENCE AWARD
Billy Elliot the Musical
 at the Victoria Palace
Matilda the Musical at the Cambridge
The Phantom of the Opera at Her Majesty's Theatre
Wicked at the Apollo Victoria


BEST ENTERTAINMENT AND FAMILY
Cinderella
 at the St James Theatre
Goodnight Mister Tom at the Phoenix Theatre
Hansel and Gretel at NT Cottesloe
Room on the Broom at the Lyric Theatre


BEST NEW OPERA PRODUCTION
Billy Budd
, English National Opera at the London Coliseum
Caligula, English National Opera at the London Coliseum
Einstein On The Beach at the Barbican theatre
La Traviata, English National Opera at the London Coliseum


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA
Bryan Hymel
 for his performances in Les Troyens, Robert Le Diable & Rusalka at the Royal Opera House
Edward Gardner for his conducting of The Flying Dutchman and Billy Budd for English National Opera
Music Theatre Wales for In The Locked Room/Ghost Patrol at the Linbury, Royal Opera House
The Stage Management teams at English National Opera’s London Coliseum and at the Royal Opera House

BEST THEATRE CHOREOGRAPHER
Bill Deamer for Top Hat at the Aldwych
Scott Ambler for Chariots Of Fire at Hampstead & the Gielgud
Scott Graham & Steven Hoggett for The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time at the NT Cottesloe & the Apollo
Stephen Mear for Kiss Me, Kate at the Old Vic







Share:
Blog Design Created by pipdig